Problemy ze spłaceniem pożyczki – jak rozwiązać taki problem?

Pożyczki kuszą niezobowiązującymi, jak wielu sądzi, dodatkowymi, darmowymi pieniędzmi, na których spożytkowanie zawsze znajdzie się jakiś cel – lepszy czy gorszy. Pożyczanie pieniędzy jest dzisiaj bardzo proste – w przeciwieństwie do pożyczek czy kredytów bankowych te oferowane przez para banki można czasem mieć nawet w kilkanaście minut. Nie zawsze jednak jest to najlepsza decyzja w naszym życiu.

Na pożyczki decydują się ludzie potrzebujący pieniędzy z różnych względów – nieoczekiwane, zbyt duże wydatki dla domowego budżetu, jak choćby remont, konieczność wymiany samochodu na nowszy po ostatniej, kosztownej awarii, wyprawka dla dziecka przed pójściem do szkoły, czy całkiem innego rodzaju potrzeby, jak choćby wakacje, których nie miało się od dłuższego czasu.
Pożyczki biorą jednak również osoby bardzo młode, nieposiadające jeszcze stałego źródła utrzymania, które po wzięciu na swoje barki obciążenia w wysokości nawet kilkuset czy kilku tysięcy złotych nie mogą sobie poradzić ze spłaceniem zadłużenia. Są i osoby starsze, nie mające szans na dorobienie sobie do często bardzo skromnej emerytury, a jednak zmuszone do zaciągania pożyczek na przykład na drogie, nierefundowane lekarstwa czy zabiegi.

Ostatnia grupę zadłużonych stanowią osoby, które nie mogąc poradzić sobie ze spłaceniem jednego swojego zobowiązania decydują się na zaciągnięcie pożyczki na jego spłatę. To jednak jeden z najczarniejszych scenariuszy – możliwość wyplątania się z takiej spirali zadłużenia nie posiadając żadnych dodatkowych środków czy nawet widoków na ich zdobycie jest prawie nieosiągalne.
Na szczęście firmy pożyczkowe muszą być w stanie przewidywać tego rodzaju sytuacje, szczególnie w chwili, kiedy większość pożyczek można wziąć nawet bez żadnych zaświadczeń o zarobkach, podając jedynie do wglądu dane z dowodu osobistego.

Koło ratunkowe: przedłużenie lub odroczenie spłaty

Jedną z opcji, jakie oferują firmy pożyczkowe osobom mającym realne problemy ze spłaceniem posiadanego zadłużenia, jest przedłużenie terminu spłaty pożyczki. Tutaj jednak każda firma posiada swoje własne, wewnętrzne regulacje, których się trzyma, dlatego każda rozpatrywana sprawa jest indywidualnym przypadkiem, a wynik pertraktacji zależy jedynie od polityki danej firmy pożyczkowej. W zależności od firmy, klient ma możliwość jednorazowego lub wielokrotnego odraczania terminu spłaty zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać, żeby chęć prolongowania zbliżającego się terminu zgłosić jeszcze przed jego ostatecznym upłynięciem. Jedynie w takiej sytuacji dopuszczalne jest odroczenie płatności. W przeciwnym wypadku zostaną zwyczajnie naliczane odsetki karne, a także wiele innych, dodatkowych i zwykle wysokich opłat. Możliwe jest również cofnięcie promocyjnych warunków oferty, jeśli z nich skorzystałeś.

Oczywiście prolongowanie pożyczki nie jest darmowy. To, ile zapłacisz za usługę, będzie bezpośrednio związane z tym, jak wysoka jest pożyczka, a także na jak długi czas zamierzasz przedłużyć termin spłaty. Najczęstszymi opcjami do wyboru pozostaje siedem, czternaście albo trzydzieści dni. W niektórych firmach dopuszczalne jest również przedłużenie pożyczki o dokładnie taką ilość dni, na jaką pierwotnie pożyczałeś pieniądze. Wszystkie dane dotyczące możliwości prolongat oraz jej opcji powinno znaleźć się dokładnie opisane w umowie pożyczkowej, którą podpisywałeś. Jeśli takich zapisów brakuje, może to oznaczać tylko jedno – dodatkowe koszty związane ze spóźnieniem spłaty zobowiązania.